Mani digitālie lauki

Emuārs par darbiem, nedarbiem u.c. lietām, kuras gribas publiski pierakstīt.
en lv

Kas ir CTCSS/DCS?

J: Manas rācijas aprakstā ir rakstīts, ka tai esot pieejamas 968 CTCSS/DCS privātuma kodu kombinācijas. Vai es pareizi saprotu, ka es varu sarunāties tā, lai citi nedzird?

A: Vienkāršā atbilde uz šo jautājumu būs - jūsu gadījumā diemžēl nē. Tomēr ir varianti…

Ir kāds iemesls, kāpēc prakstiski visām PMR446 un atsevišķām CB rācijām ir pieejama šāda iespēja un kāpēc ir vērts šos CTCSS/DCS “pivātuma kodus” izmantot.

CTCSS/DCS ir kā diva veida (CTCSS vai DCS) kodi, kas parasti ir iestatāmi katram rācijas kanālam, pēc lietotāja izvēles. Parasti tie ir apzīmēti ar skaitli un lielākoties starp rācijām arī dažādiem zimoliem tie ir vienādi. Kad kanālam ir kāds no šiem kodiem iestatīts, tad līdz ar mūsu balss noraidīšanu radiofrekvencēs aiziet arī mūsu ausīm nedzirdami signāli, kas apzīmē doto “privātuma kodu”. Ja uztverošajai rācijai uz šo pašu kanālu (frekvenci) arī ir iestatīts šāds privātuma kods, tad tā atskaņos šo rācijas pārraidi. Savukārt, ja tai pašā kanālā/frekvencē kāds raidīs bez šī CTCSS/DCS koda vai ar kādu citu, tad rācija klusēs. T.i. šie CTCSS/DCS kodi darbojas kā filtri, lai Jūs dzirdētu tikai to, ko vēlaties dzirdēt. Ja šis CTCSS/DCS filtrs dotajam kanālam/frekvencei ir izslēgts, tad rācija atskaņos raidošās rācijas signālu, neskatoties uz to vai tai ir, vai nav ieslēgts CTCSS/DCS.

Varētu jautāt, kāda tad tiem ir jēga?

Jēga ir tanī, ka tas ir tāds vienkāršots, bet gana efektīvs variants, kā vienlaicīgi dalīt vienu kanālu/frekvenci vairākām lietotāju grupām. T.i. pat tad, ja Jūsu aizņemtajā kanālā būs citi, Jūs viņus nedzirdēsiet un ticami, nesaputrosieties savstarpējās sarunās, kas pārklājas. Ticami, arī, ka ja citi/svešie Jūsu kanāla izmantotāji atradisies tālāk par Jūsu sarunas biedriem/savējiem, tad Jūs savstarpēji viens otru pat netraucēsiet arī pārraižu laikā, jo Jūsu grupas rācijas signāli būs spēcīgāki. T.i. CTCSS/DCS izmantošana ļauj izveidot sava veida telpiskas apraides šūnas. Sliktāk būs, ja cita tā paša kanāla/frekvences rāciju izmantotāju grupa attradīsies tai pašā teritorijā, kur savējo grupa. Tādā gadījumā, ja divas rācijas raidīs vienlaicīgi, rezultāts būs tāds pats, kā tad. kad divi runā vienlaicīgi. T.i. būs grūti ko saprast.

Šāda CTCSS/DCS kanālu filtru izmantošana nodrošina arī to, lai Jūsu sarunā neiejauktos kāds rādio huligāns ar kādu mēdīšanos vai tml. Kaut gan arī tas ir tikmēr, kamēr viņš nezina Jūsu CTCSS/DCS kodu. Mūsdienās daļai rāciju ir iespēja šo kodu noskannēt.CTCSS ir nedaudz senāki, no tehnoloģiskās attīstības viedokļa, bet DCS - jaunāki. T.i. varētu cerēt, ka pēdējiem ir mazāka iespeja noskannēt, bet no otras puses arī krietni mazāka savietojamība ar citām rācijām. Pret radio huligāniem gan ir citas labākas metodes un par laimi tie kā likums arī nav īpaši gudri radījumi. Lai gan CTCSS/DCS kodu izmantošana ir gana nepilnīga no privātuma nodrošināšanas viedokļa, tomēr ļoti rekomendēju tos izmantot - komunikācija būs tomēr daudz precīzāka un mierīgāka, bez liekiem ārējiem traucējumiem. Ak jā - arī bojātu, vai nekvalitatīvu elektroiekārtu darbības rezultātā radītie traucējumi tiks nofiltrēti.

Bet, ja patiešām vēlamies privātumu, tad jāskatās uz tādam rācijām, kurām ir pieejamas kādas smalkākas datu pārraides šifrēšanas tehnoloģijas. Tās gan brivajām radio frekvencēm paredzētājās rācijās parasti nav iebūvētas, vai tad ir krietni augstākā cenu kategorijā. Šeit gan nedaudz atsevišķš stāsts ir par DPMR446 (digitālās pārraides) tehnoloģiju, kur šīs privātuma nodrošināšanas iespējas ir plašākas. Tā ir pavisam “svaiga” tehnologija priekš brīvajām rādiofrekvencēm un un var nodrošināt reālu privātumu arī rācijsaziņā, tomēr, kā jau minēju, tā ir cita cenu kategorija. Tāpat arī sarežgītām iekārtām - sarežģitāka apkalpošana. T.i. parasti tas nozīmē, ka šīm rācijām nepieciešama speciāla konfigurācija (jeb programmēšana), kas parasti ir izdarāma ar datora un speciālas programmas palīdzību. Šī ir tāda, kā robeža, kur beidzas rāciju elegantā un senā vienkāršiba un visiem atvērtā saziņa, un sākas sarežģitākas tehnoloģijas.